Haber

Hayatını hayvanlara adadı… Hayvansever kendi evinde bitmeyen düşmanlığa son verdi

Hayatını hayvanlara adadı… Hayvansever, kendi evinde bitmeyen düşmanlığa son verdi.

SİVAS – Sivas’ta yaşayan hayvansever, yaklaşık 14 yıldır can düşmanı olarak bilinen kedi ve köpeklerle aynı evi paylaşıyor.

Kent merkezi Karşıyaka Mahallesi’nde 12 köpeği ve 16 kedisiyle aynı evde yaşayan Zeliha Özcan, hayvan sevgisiyle dikkat çekiyor. Sokaktan ve barınaktan bakıma muhtaç hayvanları tek çatı altında toplayan Özcan, çok sevdiği kedi ve köpeklere 14 yıldır bakıyor. Ezeli düşmanlar olarak bilinen kedi ve köpekleri evde yan yana beslemeyi bile başaran Özcan, hayvanlarının birçoğunun sakat kaldığını söyledi.

“Tedavi ve bakıma ihtiyacı olanları götürdüm”

Zeliha Özcan, konutta bulunan köpeklerin tedavi ve bakıma ihtiyacı olduğunu belirtti. Her sabah 07.00’de kalkarım, 7.30’da bahçeye çıkarırım, her gün temizlenirler, mama ve mama saati vardır. Öğlen ilaç alma saatleri de var, ilaçlarını aldıktan sonra uyuma saatleri de var. Öğle yemeğinden sonra genel temizliklerini yaparım. “3 kez beslenmesi gereken özel durumu olan 2 yavrumuz var, ben bakıyorum. Tüm günümü onların bakımıyla geçiriyorum, ihtiyacı olanları kliniğe götürüyorum. Böylece birlikte hayata devam ediyoruz.” dedi.

“Kedilere bakan ve bakan köpeklerim var”

Köpeklerinin bir kısmının kedileri emzirdiğini anlatan Özcan, “Şu anda 12 köpeğim var, bu köpeklerden 10’u engelli, 2’si sağlıklı ama çok sağlıklı diyemeyiz. Burada bulunan hayvanlar genelde terkedilmiş, istismara uğramış. , bırakılmış, bebekken alınıp şirinlik dönemi geçtikten sonra atılıyor.Yerleşim ortamına alışmış ama sokak hayatına ayak uyduramayan grupları alıyorum ve birden fazla engelli.Onların benim bakımıma 10000000000000000000000000% dışarda başka köpekler.Bu köpeklerin ortasında bir grup tacize uğramış, kanserli, kalça kırığı ve felçli arka ayaklarım var.Bu köpeklerin ortasında 16 kedim var, çünkü hepsini ortada büyüttüm, kardeş gibiler. kedileri emziren,bakan,koruyan,gözleyen köpeklerim var.kediler genelde dışarda gelir yemeklerini yerler yani yemek zamanı tekrar dışarı çıkarlar ama saat 23.00 olunca hepsi gel köpeklerle bir araya gel uyur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu